Skupina specialistů vyřešila rekordně vysokou myopii -108 dioptrií

Skupina specialistů vyřešila rekordně vysokou myopii -108 dioptrií

středa 26. červen 2019

Skupina slovenských a francouzských specialistů dosáhla výrazného pokroku v korekci těžké myopie. Vyvinula brýlové čočky s -108 dioptriemi a cylindrem 6,00. Tyto odborné poznatky budou sloužit mnoha lidem, kteří nemají běžné zrakové obtíže, ale vymykají se normám.

Toto výjimečné lidské a technologické dobrodružství bylo možné prožít díky příběhu slovenského fotografa Jána Miškoviče a jeho snaze o korekci myopie s více než 100 dioptriemi.

Tento rekord, kterého bylo dosaženo v únoru 2016, překonal předchozích -104 dioptrií, což byl úspěch stejného týmu z ledna 2015. Práce těchto specialistů je důvěrně spojena s případem 59letého Slováka Jána Miškoviče, který již od dětství trpí těžkou myopií, amblyopií na obou očích, astigmatismem, strabismem a keratokonem. V důsledku této kombinace onemocnění je léčba velmi složitá, především proto, že se u něj myopie stále vyvíjí. V posledních letech se mu zrak zhoršuje v průměru o 4 až 5 dioptrií ročně.

O zrak Jána Miškoviče se stará optometrista z Bánské Bystrice Sebastian Chrien, který je přesvědčen, že fotografie a optometrie dokážou společně pomoci lépe pochopit zrakové potřeby a vysvětlit schopnost funkčního vidění navzdory takovému výraznému poškození zraku.

„Je to stejné, jako by se naučil dívat myslí“

„Ján Miškovič je jako profesionální fotograf schopen perfektně vnímat drobné nuance a změny. To jednoznačně pomáhá při subjektivním optometristickom vyšetření. Zná obraz a jeho různé formy. Chápe mechanismus optické clony, což mu může pomoci zlepšit hloubku pole. Když pracuje, dokáže najít kompromis mezi vizuálními aspekty, jako jsou ostrost, kontrast, jas, a pohyb. Jeho fotografické vnímání světa mu umožňuje analyzovat takové prvky, jako je perspektiva, přičemž zároveň rozlišuje subjekty nestejné velikosti a jasnosti, a tak dokáže odhadnout vzdálenosti. To vše obvykle nevnímáme a podvědomě považujeme všechny prvky za samozřejmé, takže si jich ani nevšímáme. Janův zrak je jiný. Je to stejné, jako by se naučil dívat myslí,“ uvádí Sebastian Chrien.

Pokrok přináší zkvalitnění zraku nejen fotografovi Miškoviči

V roce 2014 se Ján Miškovič zúčastnil screeningovou měření zraku, které při příležitosti Světového dne zraku organizovala společnost Essilor Slovensko. Nové optické řešení se tak k němu dostalo téměř náhodně. Během akce se týmu společnosti Essilor zeptal na možnost vytvoření speciálních čoček na silné hodnoty a jeho vyhlídky okamžitě získaly pozitivní charakter. „Samozřejmě, takový požadavek jsme nikdy předtím nedostali. Ale v té době jsme začínali vyvíjet speciální brýlové čočky, a tak jsme se okamžitě kontaktovali s laboratoří společnosti Essilor pro speciální čočky (SL Lab) ve Francii, kde se využívají technologické novinky společnosti Essilor jako řešení pro pacienty trpící těžkými refrakčními vadami,“ vysvětluje Monika Remiašová, marketingová specialistka slovenské pobočky skupiny.

„Tým laboratoře SL Lab musel upravit svůj výpočetní software na trojmístné číslo (počítal totiž jen do -99 dioptrií), zkontrolovat, zda má ty správné materiály, a začít přemýšlet o designu nových nástrojů na povrchové úpravy,“ dokončuje příběh Monika Remiašová

Laboratoř SL Lab slíbila, že vždy najde řešení pro uspokojení vizuálních potřeb Jána Miškoviče a dalších lidí trpících těžkou ametropií. Nejde zde o rekordy, ale o lidský a technologický pokrok, který bude sloužit všem, jejichž zrakové obtíže se vymykají průměru.

Tip pro vás: Potřebujete bifokální skla? Pořiďte si multifokální brýle!

Multifokální brýle jsou moderní alternativou pro ty, kteří dosud nosili bifokální skla nebo střídali brýle na blízko a do dálky. S multifokálními brýlovými skly Varilux krásně uvidíte na všechny vzdálenosti! Vyzkoušejte například sluneční multifokální brýlová skla Varilux.

Chcete se o brýlových čočkách dozvědět více? Sledujte dále náš blog či Facebook, nebo se zeptejte v nejbližší optice! Seznam doporučených optik najdete na www.najdioptiku.cz včetně možnosti filtrovat optiky vybavené přístrojem Nautilus.

Sdílet na Facebooku