Essilor See Change pomohla k jasnému vidění 3000 srílanským sirotkům a pěstitelům čaje

Essilor See Change pomohla k jasnému vidění 3000 srílanským sirotkům a pěstitelům čaje

středa 26. červen 2019

Nadace Essilor Vision Foundation India podpořila program oční péče na Srí Lance. O zkušenosti z této mise se s námi podělila lékařská koordinátorka Regina Lau.

Počátkem tohoto roku zamířili čtyři optometristé, čtyři studenti optometrie a tři dobrovolníci z Austrálie na Srí Lanku, ostrovního státu v Indickém oceánu známého jako druhý největší čajový vývozce na světě, aby se zapojili do zdejší mise péče o zrak.

Vedle obrovské podpory od místních dobrovolníků pomohlo ke vzniku této iniciativy také několik organizací, mezi které patří Tea Leaf Trust, Lebara Foundation, Rotary Club of Colombo, Rotari Club of Mill Point a Mount Lawley v Austrálii, Global Hand Charity a již zmíněná Essilor Vision Foundation India, která sponzorovala prvních 900 brýlí.

Společnými silami uspořádali několik akcí screeningů, při kterých vyšetřili každý den v průměru 550 Srílančanů, převážně děti v dětských domovech a sběračů lístků čaje, ze kterých mnozí žijí pod hranicí chudoby. Přibližně 2600 lidí, kteří potřebovali brýle, je na místě rovnou obdrželi.

Zdravotnický tým se setkal s neuvěřitelnými lidskými osudy

Regina Lau, zdravotnická koordinátorka z organizace Global Hand Charity, popsala své pocity z pohledu na tolik lidí, jak cestují z dalekých vesnic, aby si nechali zkontrolovat zrak: „Bylo pro nás těžké pochopit, jak mohli někteří lidé žít s takovým těžkým poškozením zraku bez korekce. Například mladá matka dvou dětí, která neustále narážela do stěn. Zjistili jsme, že její dioptrie dosahovaly neuvěřitelných -12D! Jeden z mých kolegů měl pacientku s dioptriemi -30D, které bylo pouhých 18 let. Poslal pro ni do Melbourne objednávku na speciálně vyrobené brýlové čočky na míru. Kvůli nedostatečné stávající korekci v současné doposud nemohla vidět téměř nic. Doufejme, že nové brýle budou mít pozitivní vliv na kvalitu jejího života.“

Pro mnoho z pacientů, kteří žijí pod hranicí chudoby, jsou i brýle za velmi nízkou cenu investicí, kterou si bez finanční podpory nemohou dovolit. „Někteří staří lidé musejí počkat několik let, než jim jejich vnoučata vydělají na brýle, které stojí zlomek toho, na co jsme zvyklí. Vyrazilo mi to dech. Naše cena za půl šálku kávy může být v jejich životě tak velkou částkou! To upozorňuje na nepoměr mezi životy nás všech,“ říká Regina Lau.

Také jsme mluvili s manažerem charitativní organizace Tea Leaf Trust. Zdůraznil nejen nedostatek, ale i cenovou nedostupnost služeb péče o zrak: „V této oblasti nejsou téměř žádná zařízení pro primární oční péči. Těch několik, které se tam nacházejí, si běžní lidé nemohou dovolit.“

Chudí obyvatelé Srí Lanky jsou dobrosrdeční a pohostinní

Australský tým byl překvapen, jaké pohostinství a duch sounáležitosti panuje mezi zdejšími obyvateli. „Místní pomoc byla obrovská, máme k dispozici i spoustu místních dobrovolníků. Jeden z nich řekl, že naše návštěva jejich komunitu velmi pozvedla, a pomáhal nám celý svůj volný víkend. Byli jsme také pozváni do čajové plantáže jednoho z dobrovolníků a bylo to fascinující. Pozval nás na grilování a ještě nám věnoval tašku plnou nádherných čajových lístků. Je to součást jejich ostrovní kultury, že sdílejí to, co mají.

Iniciativa měla obrovský úspěch. Dorazilo mnohem více lidí, než se původně předpokládalo, a brýle postupně došly. „Jsme moc rádi, že zdejší společnost z programu vytěžila mnohem více, než jsme předpokládali, ale mrzí nás, že jsme museli odmítnout dalších několik stovek lidí, kteří urazili takovou dlouhou cestu. Samozřejmě pro ně plánujeme další akci,“ říká Regina Lau.

Australský tým doufá, že se opět do roka vrátí. Nicméně tyto zkušenosti poukazují na zoufalou potřebu péče o oči 20 milionů obyvatel Srí Lanky. Ačkoliv je tato mise jen malým krokem směrem k cíli pomoci 2,5 miliardy lidí na světě, kteří trpí nekorigovaným viděním, pro ty, kteří již nové brýle obdrželi, se změnil celý život.

***
Chcete se o brýlových čočkách dozvědět více? Potřebujete jednoohnisková nebo multifokální brýlová skla (progresivní brýlové čočky), která jsou vhodnější náhradou za bifokální skla? Sledujte dále blog či Facebook, nebo se zeptejte v nejbližší optice! Seznam doporučených optik najdete na www.najdioptiku.cz včetně možnosti filtrovat optiky vybavené simulátorem virtuální reality Nautilus. Doporučené optiky nabízejí multifokální skla Varilux i jiné brýlové čočky tradičního výrobce Essilor.

Sdílet na Facebooku