Levné brýle ze supermarketu se vám mohou ve výsledku nemile prodražit

Levné brýle ze supermarketu se vám mohou ve výsledku nemile prodražit

středa 26. červen 2019

„Proč bych měl platit takové peníze za brýle na míru, když s těmi ze supermarketu vidím taky dobře, a navíc stály jen pár korun?“ Položte si raději otázku, jak moc vám záleží na vašem zdraví.

Také si kupujete brýle na čtení v obchodě? Jen si vyzkoušíte, se kterými vidíte nejlépe, a ty si zakoupíte? Brýle ze supermarketu mohou vašemu zraku velmi uškodit, zvlášť, když si je „naordinujete“ sami a nenavštívíte očního lékaře nebo optometristu.

Hotové brýle plně vyhovují jen setině nositelů

Brýle jsou zdravotnická pomůcka, která musí být zhotovena přesně podle vašich potřeb. Oči většinou potřebují každé jinou dioptrii a každý z nás má zornice jinak daleko od sebe. Pokud není ohnisko brýlové čočky správně centrováno na střed zornice (PD), může docházet k tzv. prizmatickému efektu. Oči se při nesprávné korekci více namáhají a začne vás bolet hlava i oči, trápí vás zkreslené vidění, závratě, mdloby a obtíže s koncentrací. Navíc hrozí riziko, že včas neodhalíte vážnější oční choroby. Brýle ze supermarketu nepočítají ani s astigmatismem. Nabízejí jen stejné dioptrické hodnoty pro obě oči a univerzální PD pro všechny.

Nízká cena na úkor kvality

Skla hotových čtecích brýlí jsou většinou zhotovena z lisované fólie, která nejen že nenabízí vhodné úpravy jako antireflex nebo tvrzení, ale dokonce nesplňuje ani základní optické vlastnosti. Co se týče kvality materiálu, celkově na hotové čtecí brýle nejsou kladeny vysoké nároky. Pro vaše oči jsou spíše zátěží a rozhodně nejsou vhodné pro každodenní používání.

Před čtecími brýlemi ze supermarketu varuje i česká obchodní inspekce

Česká obchodní inspekce ČOI na svých internetových stránkách uvádí, že používáním hotových čtecích dioptrických brýlí může dojít nejen k primárnímu poškození zraku, ale následně i ke komplikacím sekundárního charakteru.

Svěřte se raději do rukou odborníka, který vám přesně změří zrak a doporučí brýlová skla podle vašich potřeb a životního stylu. Hotové čtecí brýle nikdy plně nenahradí individuálně zhotovené brýle dle předpisu na míru vašim potřebám.

Chcete se o brýlových čočkách dozvědět více? Sledujte dále náš blog či Facebook, nebo se zeptejte v nejbližší optice! Seznam doporučených optik najdete na www.najdioptiku.cz.

Sdílet na Facebooku