Každé 20. dítě postihuje tupozrakost! Odhalte ji včas

Každé 20. dítě postihuje tupozrakost! Odhalte ji včas

středa 26. červen 2019

Tupozrakost neboli amblyopie je vada, při které dochází ke snížené schopnosti vidění na jedno nebo na obě oči. Způsobuje, že mozek obchází oko se sníženou zrakovou ostrostí a nepoužívá jím vytvořený obraz. Pokud tento problém není včas odhalen a léčen, může dítě postižené oko přestat využívat po zbytek svého života. A nepomohou ani dioptrické brýle.

Tupozrakost může být až tak silná, že po zakrytí zdravého oka dítě uvidí pouze předměty do jednoho metru od něj, a to většinou jen obrysově. Dítěti tak do budoucna hrozí zvýšené riziko oslepnutí, po úrazu zdravého oka by se jen minimálně dokázalo orientovat v prostoru.

Nepodceňujte prevenci

Je tak nezbytné tupozrakost začít včas léčit, a to ideálně do 4 let dítěte. S přibývajícím věkem úspěšnost léčby klesá. První vyšetření zraku vašeho děťátka by mělo být provedeno dětským lékařem v 6 měsících a poté pravidelně kontrolováno.

Jak tupozrakost poznat?

Pokud pozorujete časté zakopávání dítěte, vrážení do věcí, vyhýbání se některým hrám, časté sklánění hlavy na stranu či mhouření očí, může mít problém se zrakem. Navštivte proto lékaře, který vašeho potomka vyšetří a zjistí případnou oční vadu.

Amblyopie trápí nejčastěji děti postižené šilháním, s vyšší dioptrickou vadou, po úrazu oka či po šedém zákalu nebo děti s předpokladem dědičnosti zrakových vad. Tupozrakost se léčí brýlovou korekcí, zakrýváním zdravého oka na několik hodin denně, aby postižené oko bylo nucené pracovat, a pleoptickým cvičením, které trénuje nemocné oko.

Potřebuje vaše dítě dioptrické brýle?

Nebojte, malé děti si na brýle snadno zvykají. V dnešní době už navíc nemusí nosit nevzhledné obroučky. Můžete si vybrat ze široké nabídky krásných obrub v nejrůznějších barvách, které nadchnou i malé parádnice a stylové chlapečky.

A jaká zvolit do obrouček pro děti skla?

Ideální volbou jsou brýlová skla z materiálu Airwear, který je lehčí a tenčí než běžné čočky, takže vaše dítě zbytečně nezatíží. Navíc je materiál prakticky nerozbitný, tak se nemusíte bát, že by si váš malý raubíř brýle zničil a sám se o střepy poranil.

Pro každodenní nošení jsou vhodná čirá brýlová skla Crizal Kids UV, která chrání citlivé dětské oči i před UV zářením. Jsou odolná vůči škrábancům a snadno se čistí.

Do školy, na počítač a sledování televize jsou určeny brýlové čočky Crizal Kids Prevencia, která filtrují škodlivé modrofialové světlo.

Více informací najdete na www.crizaljunior.cz.

Sdílet na Facebooku