Jak řešit krátkozrakost a dalekozrakost?

Jak řešit krátkozrakost a dalekozrakost?

středa 26. červen 2019

Refrakční vady trápí mnoho z nás. Jak se projevuje krátkozrakost a dalekozrakost? A jak je řešit? Zdraví je důležité, především když se týká našeho zraku.

Krátkozrakost

Zdá se vám, že vidíte dobře? Na blízko rozlišujete všechny detaily a čtení vám nedělá problém, ale nerozeznáte číslo přijíždějícího autobusu a z dálky na vás mávají lidé s rozmazanými obličeji, takže netušíte, kdo by to mohl být? Pak vás zřejmě trápí krátkozrakost (myopie).

Krátkozrakost je stav, kdy oko nedokáže správně zaostřit na vzdálené předměty. V čím mladším věku se myopie objeví, tím vyšších hodnot zpravidla dosáhne. Lehká a střední krátkozrakost obvykle začíná okolo puberty a po dosažení dospělosti se dioptrie přestávají zvyšovat. Těžká krátkozrakost začíná v časném dětství a mívá tendenci k výraznému zhoršování, které se ani v dospělosti nezastavuje. Může být také spojena s očními chorobami, jako je šedý nebo zelený zákal.

Krátkozrakost se koriguje „mínusovými“ dioptriemi, které obraz posunou dozadu na sítnici, abyste vše viděli ostře a jasně.

Dalekozrakost

Zhoršené vidění na blízko se projevuje nejen po čtyřicítce jako součást přirozeného stárnutí oka, ale i u malých dětí. Dalekozrakost (hypermetropie) vzniká, když je oko například příliš krátké na to, aby se zrak mohl zaostřit na blízké předměty. Často tuto oční vadu provází i problémy se zhoršením vidění do dálky.

Dalekozrakost bývá obvykle přítomna už při narození a v průběhu dospívání se spíše snižuje. Po dosažení dospělosti se většinou výrazněji nemění. Ve středním a vyšším věku ale tuto refrakční vadu subjektivně více vnímáme, protože se nám zhoršují akomodační schopnosti. Můžeme tak pociťovat postupné zhoršování.

Při dalekozrakosti je obraz vytvářen za sítnicí, vhodnou korekcí jsou tedy „plusové“ čočky, které obraz posunou vpřed na sítnici.

Jaká brýlová skla zvolit?

Standardním řešením krátkozrakosti a dalekozrakosti je nošení jednoohniskových dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček. Existují dva typy jednoohniskových brýlových čoček – sférická plocha brýlové čočky, která je vhodná pro každého, a asférická plocha brýlové čočky, která je plošší a více estetická. Druhá varianta je vhodná zejména pro ty, které trápí vysoké dioptrie.

Akce na multifokální skla Varilux

Až do konce prosince můžete využít akci 1+1 na multifokální skla Varilux – dva páry za cenu jednoho. Multifokální brýlová skla jsou moderní alternativou pro ty, kteří dosud nosili bifokální skla, střídali brýle na blízko a do dálky nebo začali pociťovat problémy se čtením malých písmen. S multifokálními brýlovými skly Varilux krásně uvidíte na všechny vzdálenosti!

Chcete se o brýlových čočkách dozvědět více? Sledujte dále blog či Facebook, nebo se zeptejte v nejbližší optice! Seznam doporučených optik najdete na www.najdioptiku.cz včetně možnosti filtrovat optiky vybavené simulátorem virtuální reality Nautilus.

Sdílet na Facebooku