Věděli jste, že...? Aneb zajímavosti o brýlích

Věděli jste, že...? Aneb zajímavosti o brýlích

středa 26. červen 2019

Brýle nejsou vynálezem dnešní doby. Historicky první zmínka o nich pochází už ze 13. století, konkrétně z roku 1286, kdy v Itálii údajně vznikly první historicky doložené dioptrické brýle.

Brýle byly zpočátku výsadou bohatých a vzdělaných občanů, jak svědčí fresky na významných stavbách. Však i na samotném vývoji brýlí na čtení se podíleli filosofové, matematici, mniši, fyzici, astronomové, mikroskopisté i chemici. Velká poptávka po korekčních pomůckách zraku nastala po vynalezení knihtisku v roce 1456.

Jsou brýle ještě staršího data?

Už kolem roku 1000 n. l. používali starší mniši s presbyopií ke studiu textů tzv. čtecí kámen. Sluneční brýle prý odnepaměti nosili Eskymáci. Před ostrým sluncem je chránily výrobky z kosti, dřeva nebo kůry s úzkými štěrbinami na oči. Ve 12. století používali čínští soudci destičky z tmavé odrůdy křemene, aby na sobě nedali znát svůj názor nebo emoce.

V Kambodži bylo v 60. a 70. letech 20. století nošení brýlí životu nebezpečné. Vládl zde brutální komunistický režim Rudých Khmerů, kteří mimo jiné posílali do likvidačního tábora právě nositele brýlí, protože to pro ně byl důkaz vysoké inteligence.

Další zajímavosti o brýlích

Dříve se skla místo dnešních plusových a mínusových dělila na stará a mladá. A jak vzniklo slovo „brýle“? Podle materiálu, ze kterého byly čočky vyráběny. Jednalo se o beryl.

S brýlemi prý vypadáme chytřeji. Podle studie zveřejněné v časopise Ophthalmology jsou ale lidé, kteří nosí brýle, chytřejší opravdu! Ze statistik totiž vyplývá, že je dosažení vyššího vzdělání spojeno i s vyšším výskytem krátkozrakosti. Rozvoj vady zraku zde nesouvisí s biologickými faktory, ale trávením času čtením, sledováním televize a sezením u počítače.

Akce na multifokální skla Varilux

Už jen do konce prosince můžete využít akci 1+1 na multifokální skla Varilux – dva páry za cenu jednoho. Multifokální brýlová skla jsou moderní alternativou pro ty, kteří dosud nosili bifokální skla nebo střídali brýle na blízko a do dálky. S multifokálními brýlovými skly Varilux krásně uvidíte na všechny vzdálenosti!

Chcete se o brýlových čočkách dozvědět více? Sledujte dále blog či Facebook, nebo se zeptejte v nejbližší optice! Seznam doporučených optik najdete na www.najdioptiku.cz včetně možnosti filtrovat optiky vybavené simulátorem virtuální reality Nautilus.

Sdílet na Facebooku