Jak probíhá oční vyšetření?

Jak probíhá oční vyšetření?

čtvrtek 13. srpen 2020

Nepodceňujte pravidelné oční vyšetření, měli byste na něj docházet každý rok. Můžete tak včas odhalit případné potíže a budete mít vždy správnou korekci zraku.

Oční vyšetření odhalí nejen potřebné dioptrie na blízko a do dálky, ale i případné vážné nemoci. Po čtyřicátém roce věku se navíc každých deset let ztrojnásobuje riziko onemocnění poruch vidění a slepoty. Vyšetření zraku pomůže odhalit i VPMD (věkem podmíněnou makulární degeneraci), cukrovku nebo rakovinu.

Jaká brýlová skla potřebujete, přesně určuje měření refrakce. Optometrista vám do zkušební obruby postupně vkládá čočky s různými dioptriemi a na základě vašeho vjemu určí případnou krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus. Vašim dětem pomůže určit vhodná brýlová skla retinoskopie. Zatímco se dítě dívá do dálky, lékař mu z různých úhlů svítí do očí a vyhodnocuje údaje z pohybu červeného reflexu, který vzniká odrazem světla od sítnice vyšetřovaného oka.

Komplexní vyšetření zraku ale nemá za úkol zjistit jen potřebné dioptrie

Při očním ošetření se také postupně zakrývají vaše oči a vy máte za úkol zaměřovat na vzdálené a blízké předměty. Tímto testem se zjišťuje případné šilhání.

Výše nitroočního tlaku se zase určuje pomocí tonometrie. Tlak uvnitř oka se přesně vypočítá vypuštěním slabé dávky vzduchu na jeho povrch. Při zvýšeném nitroočním tlaku je také vyšší riziko vzniku zeleného zákalu.

Příznaky možné infekce nebo jiného onemocnění oka lékař určí pomocí štěrbinové lampy – biomikroskopu, se kterým uvidí oko pod velkým zvětšením.

Najděte svou optiku

Chcete se o brýlových čočkách dozvědět více? Sledujte dále blog či Facebook, nebo se zeptejte v nejbližší optice! Seznam doporučených optik najdete na www.najdioptiku.cz včetně možnosti filtrovat optiky vybavené simulátorem virtuální reality Nautilus.

Sdílet na Facebooku