Oční vyšetření nemusí být pro vaše děti strašák. Jak na to?

Oční vyšetření nemusí být pro vaše děti strašák. Jak na to?

středa 26. červen 2019

Péče o zrak dětí začíná už od jejich narození. V porodnici je čeká první oční vyšetření a od tří let věku by měly každé dva roky podstoupit preventivní prohlídky. Jak malé děti připravit na úkony, které je v ordinaci čekají, aby se jich nebály?

Tupozrakost a další oční choroby se často naplno projeví až ve školní lavici, kdy dítě dobře nevidí na tabuli nebo do sešitu. Mnohdy se dětem kvůli nezjištěné oční vadě zhorší i prospěch.

Tupozrakost způsobuje, že dítě ztrácí na jedno nebo obě oči schopnost vidění a jeho mozek postižené oko obchází. Nepoužívá tak jím vytvořený obraz. Časté je také šilhání, tedy strabismus. Když samo nezmizí do 6. měsíce, mělo by se začít řešit, než způsobí i další oční vady. Je důležité problém odhalit a začít řešit včas. Čím je dítě starší, tím hůře se zrakové funkce obnovují.

Malým dětem ale nemůžeme jednoduše vysvětlit, proč mu bude cizí osoba sahat kolem očí a znehybňovat hlavu. Může se cítit ohrožené a celé vyšetření ve stresu proplakat. Na druhou stranu ale není dobré vyšetření odkládat na dobu, až „z toho bude mít rozum“. Čas je ve vývoji zraku u dítěte vzácný.

Co se bude v ordinaci dít?

Hlavním vyšetřením je vyšetření zrakové ostrosti do dálky a do blízka. K tomu slouží obrázky, symboly, znaky, písmena a číslice. U nejmenších dětí, které ještě nemluví, se využívá test preferenčního vidění. Vždy se na krátkou dobu zakryje jedno oko, nejčastěji náplasťovým okluzorem či okluzními brýlemi, zatímco druhým okem dítě sleduje nabízený podnět, ideálně jeho oblíbenou hračku, kterou s sebou do ordinace může vzít, aby se cítilo více v bezpečí.

Následuje vyšetření dioptrických vad, kdy se dítě podívá každým okem do přístroje. Lékař použije ruční refraktometr a lehce se dotkne čela dítěte.

Lékař také pomocí otfalmoskopu vyšetří přední segment a oční pozadí. K tomu je zapotřebí, aby se přiblížil blízko k oku dítěte a dotknul se jeho čela a očních víček.

Dále lékař zjišťuje, jak spolu oči spolupracují a zkouší orientační test prostorového vidění. K tomu je třeba, aby si dítě nechalo střídavě zakrýt vždy jedno oko a druhým dokázalo sledovat nabízený předmět.

U některých zrakových diagnóz je nezbytné také vyšetření nitroočního tlaku, které se provádí pohmatem lékaře na víčka očí a tonometrem. Připravte své dítě na proud vzduchu, který do oka slabě foukne.

K běžnému vyšetření očí je také nezbytné jejich rozkapání. Kapky dočasně vyřadí akomodaci a rozšíří zornice. Tyto kapky ale štípou a dítě je pak chvíli citlivé na světlo.

Jak připravit dítě na oční vyšetření?

Nejdůležitější je, aby se vyšetření v první řadě nebál rodič. Dítě totiž vycítí, když je jeho maminka nebo tatínek nervózní, a začne se také bát. Seznamte se s jednotlivými úkony, které vás v ordinaci čekají, ať na ně můžete předem připravit i svého potomka.

Na zevní vyšetření oka můžete několik dní před plánovaným vyšetřením trénovat hlazením dítěte po tváři a dotyky na očním víčku. Skvěle funguje také hra na vyšetřování oka plyšovému medvídkovi.

Na zakrytí oka při vyšetřování druhého si můžete hrát na zakrývání oka dlaní nebo hračkou. Nejprve si zakryjete oko sami, pak necháte dítě, aby zakrylo oko vám, a poté vy dítěti. Přitom si budete ukazovat zajímavé obrázky.

Na měření refraktometrem trénujte díváním se polepenou roličkou od toaletního papíru nebo díváním se do krasohledu. Měření nitroočního tlaku zase můžete nacvičit foukáním do oka ústy skrz trubičku. Dítě by celé následné vyšetření mělo brát jako hru. Nezapomeňte ho poté odměnit!

Crizal Kids – brýlová skla pro vaše děti

Přímo pro děti byla speciálně vyvinuta brýlová skla Crizal Kids. Zhotovena z revolučního materiálu Airwear, který je lehký a prakticky nerozbitný. Čirá brýlová skla Crizal Kids UV jsou vhodná pro každodenní nošení. Chrání citlivé dětské oči před škodlivým UV zářením, jsou odolná vůči škrábancům a snadno se čistí. Do školy, na počítačové hry a sledování televize jsou zase určeny brýlové čočky Crizal Kids Prevencia, které filtrují škodlivé modrofialové světlo.

Inovativní brýlová skla Crizal Kids pořídila svému synovi Brunovi i úspěšná česká modelka Simona Krainová. Díky nim může Bruno naplno poznávat svět.

Akce 1+1 na brýlová skla Crizal Kids

Využijte jedinečnou nabídku 1+1 na brýlové čočky Crizal Kids a dopřejte i vy svým dětem tu nejlepší péči o jejich zrak! Ke každému páru brýlových čoček Junior Airwear Crizal Kids UV nebo Junior Airwear Crizal Prevencia získáte brýlové čočky Smile Kids 1,5 HMC nebo Orma SUN (v odstínu hnědé, nebo černé) jako druhý pár pro stejného nositele za 1 Kč.

Chcete se o brýlových čočkách dozvědět více? Sledujte dále blog či Facebook, nebo se zeptejte v nejbližší optice! Seznam doporučených optik najdete na www.najdioptiku.cz včetně možnosti filtrovat optiky vybavené simulátorem virtuální reality Nautilus.

Sdílet na Facebooku