Barva očí o nás hodně napoví

Barva očí o nás hodně napoví

středa 26. červen 2019

Jakou máte barvu očí? Pokud zelenou, tak je vaše barva očí nejvzácnější. Naopak hnědé oči má přibližně 90 % všech lidí. Co která barva napovídá o jejím nositeli?

Věděli jste, že většina dětí se narodí s modrou nebo šedomodrou barvou očí? Skutečné zbarvení se naplno projeví až do tří let. Nejčastěji se oči vybarví do hněda, protože tmavší odstíny jsou silnější. Zbarvení oka závisí na množství pigmentu v duhovce. Oči tmavší barvy obsahují dostatek pigmentu, modroocí a zelenoocí lidé mají v duhovce pigmentu méně. Po narození ale duhovka téměř žádný pigment neobsahuje, proto je většina dětí modrooká.

Říká se, že oči jsou bránou do duše. Podle vědců ze švédské Univerzity Örebro skutečně souvislost mezi barvou očí a osobností člověka skutečně existuje. Ve své studii sledovali barvu očí u 428 osob a porovnávali ji s různými osobnostními znaky.

Tmavě hnědé oči

Tmavé, až černé oči, značí rozeného vůdce. Černé oči se objevují zřídka a ostatním lidem připadají tajemné, ale i seriózní. Podle psychologů bývají lidé s tmavou barvou očí uzavření do sebe a také věrnými přáteli. Jsou pracovití, inteligentní a duchovně založení.

Tmavé oči jsou ale náchylnější ke vzniku šedého zákalu.

Hnědé oči

Hnědoocí lidé bývají optimisté. Jsou spolehliví, nezávislí a kreativní. Také jsou považováni za praktické, sebevědomé a rádi pečují o druhé. Podle některých studií chodí lidé s hnědýma očima pozdě spát a ráno se jim hůře vstává. Podle studie, kterou provedla Karlova univerzita v Praze, jsou lidé s hnědýma očima loajální, úctyhodní a laskaví.

Modré oči

Ostatní lidé často vnímají modrooké jako nedůvěryhodné nebo slabé. Opak je ale pravdou, bývají přirozeně silní uvnitř i navenek. Zároveň jsou veselí, upřímní a inteligentní. Nemají rádi rutinu, mají dobré pozorovací schopnosti a vždy hledají kompromis.

Modroocí lidé jsou náchylnější k degeneraci sítnice a melanomům duhovky.

Šedé oči

Ti, kteří mají šedé oči, musí vynaložit velké úsilí, aby je ostatní brali vážně. Obvykle jsou velmi vyrovnaní, starají se o ostatní a mají hluboké emoce. Šedoocí lidé bývají kreativní a s pozitivním přístupem. Bývají rozpustilí a oblíbení ve společnosti.

Oříškově hnědé oči

Oříškové oči obsahují hnědou i zelenou barvu. Vedle lískovému ořechu jsou připodobňovány také jantaru. Většina jejích nositelů jsou odvážní a spontánní.

Zelené oči

Zelená barva očí je vnímána jako sexy. Přitom ji má jen hrstka lidí, okolo dvou procent světové populace. Takoví lidé mohou být dominantní i jemní, opatrní i silní. Vyhledávají známosti na celý život, jsou nezávislí, inteligentní a zvědaví. Bohužel ale také žárliví. Touží po blahobytu a klidu.

Chcete se dozvědět více? Sledujte dále blog či Facebook, nebo se zeptejte v nejbližší optice! Seznam doporučených optik najdete na www.najdioptiku.cz včetně možnosti filtrovat optiky vybavené simulátorem virtuální reality Nautilus.

Sdílet na Facebooku