Věděli jste to? Aneb zajímavosti o lidském oku

Věděli jste to? Aneb zajímavosti o lidském oku

středa 26. červen 2019

Přestože je oko nejmenším orgánem v lidském těle, je také zdaleka nejsložitějším a zaměstnává téměř polovinu mozku. Svých očí si važte, 80 % vašich vzpomínek tvoří to, co jste viděli.

Oči jsou hned po mozku druhým nejsložitějším orgánem lidského těla. Svaly, které zajišťují jejich pohyb, patří mezi nejaktivnější svaly v lidském těle. Proto se o věcech, které se udály rychle, říká, že se staly mrknutím oka. A i když si myslíte, že právě svýma očima nehýbete, tak ano. Stále se nepatrně pohybují.

Lidské oko dokáže mrknout až pětkrát za vteřinu, však také jedno mrknutí trvá přibližně 100 až 150 milisekund. A když mluvíme, mrkáme častěji.

Máme dvě oči, abychom mohli vidět prostorově a vnímat vzdálenost. Každé oko také vidí jen část reality, obrazy nám skládá dohromady mozek.

Velikost očí se nemění, máme stejnou už od narození. Všechny děti se rodí barvoslepé a miminka vidí jen na 40 centimetrů.

Zajímavé také je, že lidské oko vidí pouze tři barvy – červenou, modrou a zelenou. Ostatní barvy jsou jejich kombinací. Pomocí mozku dokážeme rozeznat přibližně 10 milionů barev a některé ženy mohou díky zvláštní mutaci vidět ještě o milion barev více.

Jedním z nejčastějších zranění oka je poškrábání řasenkou při ranním líčení. A při transplantacích rohovky se u lidí jako náhrada používá rohovka z oka žraloka, která se svou stavbou nejvíce podobá lidské rohovce.

Není možné kýchnout s otevřenýma očima. Naše oči se také automaticky zavírají v případě náhlé stresové situace a hrozícího nebezpečí.

Text na monitoru počítače obvykle čteme 25krát pomaleji než na papíře. Vytiskněte si tento článek a můžete si to vyzkoušet.

Když pláčeme, tak také smrkáme, protože jsou slzy z oka odváděny kanálkem do nosu. Slzy mají dokonce různé složení. Záleží na tom, jestli pláčete smutkem, vzteky nebo radostí.

A v našich řasách žijí miliony miniaturních breberek!

Chcete se dozvědět více? Sledujte dále blog či Facebook, nebo se zeptejte v nejbližší optice! Seznam doporučených optik najdete na www.najdioptiku.cz včetně možnosti filtrovat optiky vybavené simulátorem virtuální reality Nautilus.

Sdílet na Facebooku