Astigmatismus postihuje ve větší či menší míře spoustu z nás

Astigmatismus postihuje ve větší či menší míře spoustu z nás

čtvrtek 13. srpen 2020

Astigmatismus je cylindrická oční vada, která výrazně zhoršuje kvalitu vidění. Projevuje se horší zrakovou ostrostí a špatným vnímáním detailů a kontrastů. Mnoho z nás vůbec netuší, že je astigmatismus také trápí.

Příčinou astigmatismu je nejčastěji nerovnoměrné zakřivení oční rohovky. Ta je v jedné nebo obou osách zakřivená, paprsky světla se tedy rozdílně lámou a nedokážou se spojit na sítnici do jednoho bodu.

Nízká velikost oční vady nemusí být vůbec patrná, ale u vyšších stupňů se objevuje snížená ostrost vidění, zhoršené vnímání detailů a kontrastů a pokřivený nebo deformovaný obraz. Astigmatismus mohou doprovázet také bolesti hlavy, pálení očí nebo únava.

Jak zjistím, že mám astigmatismus i já?

Rozsah vašeho astigmatismu zjistí lékař při očním vyšetření. Uvádí se v tzv. cylindrických dioptriích s počtem úhlových stupňů osy.

Jak se léčí?

Astigmatismus jde často ruku v ruce s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Nelze ale korigovat běžnými brýlovými skly, která mají pouze plusovou nebo minusovou dioptrii. Zapotřebí jsou torická brýlová skla, která ovlivňují směr dopadu světelných paprsků a korigují tak asymetrické zakřivení rohovky. Vadu můžete řešit také laserovým nebo nitroočním zákrokem.

Chcete se o brýlových sklech dozvědět více? Sledujte dále náš blog či Facebook, nebo se zeptejte v nejbližší optice! Jejich seznam najdete na www.najdioptiku.cz.

Sdílet na Facebooku