Ochrání vás čirá brýlová skla před UV zářením stejně jako tmavá?

Ochrání vás čirá brýlová skla před UV zářením stejně jako tmavá?

středa 26. červen 2019

Možná vás to překvapí, ale mnohdy vaše oči ochrání i líp. Čtěte dál a dozvíte se, jak je to možné.

Patrně víte, jaká rizika s sebou nese přílišné vystavení organismu UV záření. A víte také to, jak před nimi chránit svou pokožku: v létě zkrátka nakoupíme krémy s ochranným filtrem a necháme je, ať se o nás postarají.

Proč proti UV záření chránit i oči? Nejde jen o to, že se vám kolem nich mohou vytvořit vrásky, dopady mohou být podstatně vážnější. Jeden příklad za všechny: ultrafialové záření má vliv například na vznik šedého zákalu (a dalších očních onemocnění).

Otázkou tedy zůstává, jak oči chránit. Odpověď? Podstatně složitější pro ty z nás, kdo nosíme dioptrické brýle, že? Sluneční přes ně nasadíme jen stěží a neustálé střídání čirých a slunečních skel nám na pohodě taky dvakrát nepřidá.

Nebudeme vás dál trápit, je čas na dobrou zprávu, která vás možná překvapí: míra ochrany brýlových skel není dána jejich barvou.

Opravdu ne.

I čirá brýlová skla u vašich multifokálních dioptrických brýlí na každodenní nošení mohou váš zrak chránit před UV zářením, mnohdy i lépe než brýle sluneční.

Nezáleží totiž na barvě skel, ale na materiálu, ze kterého jsou vyrobena, a na povrchové úpravě.

Jak poznáte brýle, které vám zajistí maximální ochranu očí? Vždy se optika ptejte na E-SPF index daných skel. Ten funguje v podstatě podobně jako u opalovacích krémů - čím vyšší, tím lepší. Abyste se v problematice lépe zorientovali, u čirých brýlových skel je možné dosáhnout hodnoty E-SPF až 25. U kvalitních slunečních brýlových skel je to až E-SPF 55+.To znamená, že s danými skly jsou vaše oči proti UV záření chráněny 25krát respektive 55krát lépe než bez brýlí.

Všechno jasné? Skvěle! Rádi jsme vám pomohli. Nezodpověděli jsme na všechny otázky, které vás ohledně UV záření a ochrany očí zajímaly? Napište nám na Facebooku, rádi poradíme!

Sdílet na Facebooku